اینستاگرام

فالو و آنفالو چیست؟ | صعود یا سقوط

در این مطلب سعی می‌کنیم توضیح دهیم که آیا فالو و آنفالو راهکار مناسبی برای افزایش فالوور است یا خیر. این سوال شاید ذهن خیلی از صاحبان پیج ها را درگیر کرده باشد اما در اینجا به سوال شما پاسخ خواهیم داد. نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد. اما در این مقاله نظر ما بر اساس تجربه این است که هم انجام دهیم و هم انجام ندهیم برای توضیحات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

 ربات های فالو و آنفالو

ربات های فالو و آنفالو

چندین سال پیش که خیلی فضای اینستاگرام داغ شده بود و همه می‌خواستند به سمت داشتن پیجی با فالوور های بالا بروند. یکسری ربات های افزایش فالوور وجود داشت که با معرفی یکسری هشتگ ها و پیج های مرتبط که در آن زمان فالوور خوبی داشتند، می‌رفتند فالوور ها، لایک کننده ها و فالوور های آن پیج را پیدا می‌کردند و آن ها را فالو می‌کردند و در نهایت بعد از فالو کردن آن ها، فالو بک می‌کردند این کاربران و سپس ربات ها به صورت خودکار آنفالو می‌کردند.

اینستاگرام در سال 2020 به صورت جدی الگوریتم های خود را بروزرسانی کرد تا ربات های این چنینی را شناسایی و صاحبان پیج های آنان را دچار محدودیت کرد. خیلی از کاربران که از این ربات ها استفاده کرده‌اند و از من در این مورد سوالی می‌کنند، به آن ها پیشنهاد می‌کنم که به سراغ پیج جدیدی بروند. زیرا اینقدر میزان فالو و آنفالو و استفاده از ربات ها زیاد بوده که دیگر امکانش نیست که آن پیج احیا شود. مگر این که با هزینه زیاد برای تبلیغات تا حدی بتوان پیج را احیا کرد. ولی بهترین گزینه راه اندازی پیج جدید است.

چرا فالو و آنفالو باعث ریزش و بلاک شدن در اینستاگرام می‌شود؟

وقتی که شما با روش فالو و آنفالو تعداد فالوور های پیجتان بالا می‌رود آمار لایک ها، کامنت ها، ذخیره کردن پست شما توسط دیگران و به اشتراک گذاشتن پیج شما با دیگران توسط کاربرانتان پایین می‌آید. به دلیل واقعی نبودن فالوور های شما یعنی یا فیک هستند یا ربات هستند و حتی فالوور های واقعی که به موضوع پیج شما علاقه‌ای ندارند و هیچ عملی مثل لایک، کامنت و غبره انجام نمی‌دهد.

این باعث می‌شود نرخ تعامل پیج شما پایین بیاید و انیستاگرام شما را دچار اسپم یا شدوبن می‌کند. در نهایت هم پست های شما در هشتگ ها و اکسپلور نمایش داده نمی‌شود و عملا دچار ریزش فالوور شده و راه رشد پیج شما بسته خواهد شد.

فالو و آنفالو برای شروع و ایجاد پیج جدید

نحوه فالو و آنفالو

تا به اینجا گفتیم که چرا نباید فالو و آنفالو انجام بدهیم. اما پیجی که می‌خواهد شروع به کار کند فالوور و فالووین و حتی پستی ندارد قطعا باید کاری کند که تعدادی فالوور برای خود جمع کند. وگرنه شما هرچقدر پست بگذارید کسی پست شما را نمی‌بیند و فروشی اتفاق نمی‌افتد. همچنین الگوریتم های اینستاگرام متوجه خوب بودن یا نبودن پیج شما نمی‌شوند که تصمیم بگیرند پست شما را در اکسپلور ببرند یا خیر.

ساخت پیج جدید

وقتی پیجی را از صفر شروع می‌کنید باید ابتدا عکس مناسبی انتخاب کنید سپس نام خوبی که مرتبط باشد و در ذهن بماند را اتخاب کنید همچنین بیو خوبی بنویسید درباره خود و کسب و کارتان یا اینکه به چه دلیل باید شما را فالوو کنند جملات کوتاه و ترغیب کننده. و حتما در هایلایت های خود در مورد دسته بندی محصولات، خدماتی که ارائه می‌دهید، رضایت مشتریان که این کار ها موجب اعتماد سازی بیشتری خواهد شد. این هایلایت ها بسیار مهم هستند چون اولین چیزی هستند که کاربران آن را مشاهده خواهند کرد.

نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که زمانی که شما پیج جدیدی راه اندازی می‌کنید باید ابتدا قبل از این که به دنبال جذب فالوور بروید ابتدا 10 الی 15 پست بگذارید و سپس به دنبال فالوور بروید. زیرا شما باید پست هایی داشته باشید که فالوور ها به آن جذب شوند.

پست های ابتدایی شما می‌تواند شامل آموزش محصولات شما رونمایی از محصولات شما یا توضیحات لازم و چرا این که کاربران باید محصول شما را نسبت به سایر رقبا انتخاب کنند. بعد از این که پست های خود را کاملا با اصول تولید محتوا یعنی نوشتن کپشن ها و هشتگ های مناسب و یکسری موارد مهم دیگر که می‌توانید در مقاله 14 تکنیک حرفه‌ای تولید محتوا در اینستاگرام مظالعه کنید، آماده کردید، می‌توانید برای بدست آوردن اولین فالوور هایتان شروع به فعالیت کنید.

اولین کاری که شما می‌توانید در رابطه با افزایش فالوور انجام دهید این است که به دوستان و اطرافیان خود بگویید که پیج شما را فالو کنند. با این کار احتمالا 50 الی 100 فالوور اول خود را بدست می‌آورید.

 زمان مناسب برای تبلیغ کردن پیج

زمان مناسب تبلیغات پیج اینستاگرام شما

برای این که بتوانید افراد بیشتری را پیدا کنید و فروش هم برای محصولات شما اتفاق بیفتد. تبلیغات روش مناسبی می‌تواند باشد. اما اگر با تعداد حدودا 100 فالوور و 15 پست بخواهید تبلیغات انجام دهید، قطعا شکست می‌خورید. پس عجله نکنید ابتدا به صورت منظم تولید محتوا کنید تا به حدود 70 پست و همچنین حداقل هزار فالوور برسید سپس شروع به تبلیغات کنید. با کمترین هزینه می‌توانید بیشتری بازدهی در افزایش فالوور را داشته باشید.

نحوه انجام فالو و آنفالو

ابتدا باید ببینیم که ما در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنیم. مخاطبان ما چه کسانی هستند و ما باید به دنبال چه کسانی باشیم تا فالو کردن ما توسط کاربران احتمال خرید را بالا ببرد.

با مثالی شروع می‌کنیم فرض کنیم که پیجی را راه اندازی کرده‌ایم که موضوع آن فروشگاه کیف و کفش است. یعنی همه کار های لازم را انجام داده‌ایم و الان موقع فالو و آنفالو است. درواقع 500 الی هزار فالوور اول را می‌خواهیم از این راه بدست بیاوریم و حتی به این فالوور ها نیز محصول خود را بفروشیم.

مراجعه به هشتگ ها و انتخاب یکی از بهترین پست ها

برای این کار سری می‌زنیم به هشتگ های مرتبط به حوزه خودمان و پیج هایی را که فالوور خوبی دارند و از ما زودتر شروع به کار کرده‌اند را شناسایی می‌کنیم.

ابتدا در بخش هشتگ، برای مثال فروش_کفش را جستجو می‌کنیم. در این هشتگ در قسمت Top برترین پست های این هشتگ را می‌بینید. شما ابتدا باید سعی کنید که بهترین پیج را در این هشتگ پیدا کنید یعنی پیجی که فالوور های آن زیاد باشد و فالووین های آن به نسبت فالوور هایش بسیار کمتر باشد. یعنی پیجی که دوهزار فالوور دارد و هزار فالوویین قطعا پیج مناسبی نیست. اما پیجی که هزاران فالوور دارد و فالووین در حد چند صد تا دارد و همچنین پست های آن چند هزار تا لایک می‌خورد و صد ها کامنت برایش گذاشته می‌شود قطعا پیج خوبی است.

وارد شدن به بخش کسانی که پست را لایک کرده‌اند

بخش لایک های هر پست اینستاگرامی

وارد بخشی که می‌توان کسانی که این پست را لایک کرده‌اند را دید، شوید. برخی می‌گویند که همه این افرادی را که لایک کرده اند را فالو کنید اما این کار اشتباه است در  بین این افراد ممکن است ربات ها اکانت های فیک، یا اکانت هایی که دیگر فعالیتی ندارند باشد یا حتیی پیج های بزرگ و بیزینسی که اگر فالو کنید آن ها را اصلا شاید فرصت نکنند شما را ببینند و فالو کنند. پس باید گلچین کنید فرض کنید دارید مشتریان خود را انتخاب می‌کنید. مواردی که باید رعایت کنید آیدی پیج ها را بررسی کنید که نام انسان باشد و تصویر مناسب داشته باشد که شما مطمعن شوید آن پیج فیک نیست و پیج مورد نظر باید تعدادی قابل توجهی پست داشته باشد که مطمعن شوید آن پیج فعال است.

همچنین افرادی که فالوو می‌کنید بیشتر هزار تا فالووین نداشته باشند زیرا اگر شما پستی بگذارید پست شما در بین پست هایی که بقیه می‌گذارند گم می‌شود پست شما احتمال کمتری دارد که توسط کاربر دیده شود. هر چه تعداد فالویین های فردی که فالوو می‌کنید کمتر باشد احتمال این که آن کاربر با پست های شما تعامل برقرار کند بیشتر خواهد بود.

جمع بندی

با توجه به توضیحاتی که دادیم می‌توانید بعد از آماده سازی پیج خود 500 الی هزار فالوور اول خود را بدست بیاورید و پس از گذاشتن  تقریبا 70 پست به صورت منظم، آماده تبلیغات می‌شوید تا با سرعت بیشتری پیج خود را توسعه دهید. شما می‌‍توانید با کمترین میزان هزینه برای تبلیغات بازده خوبی را برای فروش داشته باشید.

فالو و آنفالوو را همیشه تکرار نکنید و به سراغ روش های طبیعی بروید تا رشد سالمی داشته باشید. و بتوانید مخاطبان خود را به درستی پیدا کنید.

محدودیت های اینستاگرام را جدی بگیرید مثلا در 1 ساعت بیشتر از 15 فالو انجام ندهید و همچنین پست هم هر ساعت هم این کار را نکنید حتی اگر محدودیت در ساعت را رعایت کنید هر ساعت این کار را انجام دهید خطرناک است. یعنی کاملا نا منظم این کار را باید انجام دهید. اگر ربات گونه و در ساعات مشخص فالو و آنفالو انجام دهید الگوریتم های اینستاگرام متوجه شده برای شما ممکن است محدودیت ایجاد کنند.

برای یادگیری صفر تا صد کسب و کار در اینستاگرام کتاب دانلودی اینستاگرامر پریمیوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 برای ویدئو های بیشتر به کانال آپارات ما بپیوندید.

برچسب ها

علی لب‌ریشان

دانشجوی کارشناسی نرم افزار کامپیوتر علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن