آموزش پیشرفتهآموزشیکسب و کار اینترنتی

چطور برای فروشگاه اینترنتی مان درگاه پرداخت آنلاین بگیریم؟

با روی کار آمدن کسب و کارهای اینترنتی روز به روز به حجم تراکنش‌های مالی وبسایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی اضافه می‌شود و به همین خاطر باید بسترهای مناسب و خوبی برای تراکنش‌های مالی وبسایت‌ها نیز وجود داشته باشد که به همین خاطر راهکار درگاه پرداخت آنلاین برای وبسایت‌ها ارائه شد. خیلی از کسانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی را دارند، درباره بحث‌های مالی و دریافت پول از کاربران‌شان نگرانی‌هایی دارند مثل نگرانی درباره بحث‌های مالیاتی، پول به موقع به حساب‌شان واریز شود و یا چطور می‌توانند مبالغ درآمدشان را تسویه و نقد کنند.

به همین خاطر در این مقاله نحوه دریافت درگاه پرداخت آنلاین برای وبسایت‌ها را آموزش خواهیم داد و همینطور انواع درگاه‌ها را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

چطور درگاه پرداخت برای سایتم بگیرم؟

گرفتن درگاه پرداخت آنلاین اصلا کار سختی نیست و اصلا اینطور فکر نکنید که باید حتما به صورت حضوری در محل بانک‌های مورد نظرتان حاضر شوید و باید مانند هر کار بانکی دیگری یکسری مراحل و کاغذبازی را طی کنید تا درگاه آنلاینتان را بگیرید. فرایند دریافت درگاه پرداخت آنلاین کاملا غیر حضوری است و به راحتی می توانید نهایتا در کمتر از چند ساعت کاری درگاه تان را دریافت کنید. در ادامه به تفکیک انواع درگاه پرداخت آنلاین به شما توضیح خواهم داد که نحوه دریافت هر یک به چه صورت است.

چند نوع درگاه پرداخت آنلاین داریم؟

برای فروشگاه های اینترنتی در کل ۲ نوع درگاه پرداخت آنلاین وجود دارد:

 • درگاه پرداخت مستقیم
 • درگاه پرداخت واسط

هر دوی این درگاه ها برای سایت های مختلف کاربردهای خاصی دارند و باید انتخاب تان بر اساس نوع سایت و نحوه درآمدزایی شما باشد. در ادامه به صورت جداگانه مزایا و معایب و موارد مصرف هر یک از انواع درگاه‌ها را به شما خواهیم گفت و در ادامه مقاله می‌توانید به راحتی انتخاب کنید که چه نوع درگاه پرداختی را برای فروشگاه اینترنتی تان انتخاب کنید.

درگاه پرداخت مستقیم

درگاه پرداخت آنلاین مستقیم، درگاهی است که شما مستقیما از یکی از بانک‌ها دریافت می‌کنید. اما گرفتن درگاه پرداخت آنلاین مستقیم ملزوماتی دارد که همین کار را برای گرفتن این درگاه سخت‌تر می‌کند.

امروزه صرفا سایت‌های بزرگ مانند دیجیکالا که تراکنش‌های میلیونی در روز دارند، استفاده می‌کنند که می‌توانند تراکنش‌هایشان را بدون کارمزد با بانک تسویه کنند.

برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین مستقیم باید ابتدا یک گواهینامه به نام «نماد اعتماد الکترونیکی» باید دریافت کنید که مدتی است مسئولین فرایند گرفتن این نماد را سخت‌تر کرده‌اند و تا صدور آن نیز حدود ۳ ماه طول می‌کشد. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مجوزهای لازم برای کسب و کارتان را به این سازمان ارائه نمایید و هزینه مربوط به این نماد را نیز پرداخت نمایید تا بعد از مدت زمان ذکر شده، نماد اعتماد وبسایت شما صادر گردد.

بعد از آنکه نماد اعتماد سایت‌تان را دریافت کردید، می‌توانید در یکی از بانک‌هایی که در آن حساب دارید یا از اینترنت بانک و درگاه آن بانک راضی هستید، اقدام به دریافت درگاه پرداخت آنلاین کنید. تقریبا اکثر بانک‌های به نام و معتبر نیز درگاه پرداخت اینترنتی ارائه می‌کنند. بانک‌ها شامل:

 • بانک ملت (شرکت به پرداخت ملت)
 • بانک پاسارگاد
 • بانک سامان کیش
 • بانک پارسیان
 • بانک ایران کیش
 • بانک سداد ملی
 • بانک قوامین

چطور درگاه پرداخت مستقیم را سفارش بدهم؟

برای سفارش درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم می‌توانید با مراجعه به سایت بانک‌های ذکر شده، در بخش اینترنت بانک لینک‌هایی مبنی بر «درخواست پایانه اینترنتی‌» را پیدا کرده و با کلیک روی آن‌ها، فرمی را مشاهده خواهید کرد که پس از پر کردن آن سفارش درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم شما تکمیل شده و در نهایت بانک پس از بررسی سایت شما، وجود نماد اعتماد الکترونیکی روی سایت شما و همینطور مجوزهای فعالیت کسب و کارتان، پس از نهایتا ۴ ساعت کاری یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد که در آن مشخصات درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم شامل شماره پایانه (Terminal Code یا Merchant Code)، رمز عبور و … است. خب درگاه شما آماده است و فقط باید آن را روی سایت‌تان نصب کنید. در بخش پایانی این مقاله درباره نحوه نصب این درگاه‌ها نیز توضیحاتی را ارائه کردیم که حتما مطالعه نمایید.

مزایا و معایب

در توضیحات این بخش به مزایا و معایب این درگاه‌ها تا حدودی اشاره کردیم، اما برای جمع بندی هرچه بیشتر لیستی از مزایا و معایب این درگاه‌ها خدمت شما ارائه می‌کنیم تا همه موارد را بتوانید یکجا مشاهده نمایید:

مزایا:

 • بدون کارمزد
 • تسویه حساب سریع بدون دریافت کارمزد
 • تسویه حساب روی کارت عابر بانک همان بانک
 • اینترنت بانک متصل به سامانه شتاب همان بانک

معایب:

 • دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
 • دریافت همه مجوزهای کسب و کارتان و ارائه به بانک و سازمان نماد اعتماد الکترونیکی
 • مدت زمان طولانی تا صدور مجوزها، نماد اعتماد و درگاه آنلاین پرداخت شما
 • تمدید مداوم و سالیانه نماد اعتماد الکترونیکی

نتیجه گیری درگاه پرداخت مستقیم

با توجه به توضیحات بالا و به خصوص لیست مزایا و معایب، به نظر شخص من برای کسب و کارهای نوپا اصلا به صرفه و خوب نیست که همه معایب این درگاه را به دوش بکشند تا در نهایت یک درگاه پرداخت آنلاین مستقیم داشته باشند. به همین خاطر کسب و کارهای کوچک باید در ابتدا به جای تمرکز روی دریافت مجوز و درگاه پرداخت آنلاین مستقیم و … فقط روی کسب و کارشان تمرکز کنند و مدام شرایط بازار و فعالیت‌شان را بسنجند؛ نه اینکه در گیر و دار دریافت مجوزها باشند.

این درگاه را بیشتر به کسب و کارهای بزرگ که سازمان یافته شده‌اند و روزانه یا ماهیانه تراکنش‌های بالایی دارند توصیه می‌کنیم که مجوزهای لازم را هم قطعا در این مرحله دارند و مشکلی برای دریافت این نوع درگاه‌ها نخواهند داشت.

درگاه پرداخت واسط

درگاه پرداخت آنلاین واسط صرفا برای راحتی کار کسب و کار های اینترنتی ایجاد شد و واقعا هم در این هدف تا الان موفق عمل کردند. درگاه پرداخت واسط در واقع شرکتی است که واسط وبسایت شما و بانک‌های دیگر می‌شود و شما می‌توانید با مجوزها و خدمات این شرکت واسط، از خدمات پرداختی بانک‌ها به راحتی استفاده کنید.

گرفتن درگاه پرداخت آنلاین از این شرکت‌ها بسیار ساده است و شما صرفا باید در این سایت‌ها ثبت نام کرده، سپس اطلاعات‌تان را به طور کامل باید وارد نمایید و بعد از آن هم با ارسال تصویر کارت ملی و شناسنامه باید حساب کاربری‌تان را تایید نمایید. بعد از تکمیل حساب کاربری، درخواست درگاه پرداخت آنلاین ارسال می‌کنید و کارشناسان شرکت مربوطه پس از بررسی و تایید سایت و محصولات شما، درگاه برای شما ایجاد و اطلاعات آن برایتان ارسال می‌گردد.

همه فرایندهایی که از زمان ثبت نام تا ایجاد درگاه بانک باید انجام شود، در روز کاری نهایتا در ۳-۴ ساعت انجام خواهد شد و فروشگاه اینترنتی شما بلافاصله راه اندازی می‌شود.

یکی دیگر از مزایای خیلی خوب درگاه پرداخت آنلاین واسط این است که شما به طور همزمان چندین درگاه پرداخت آنلاین مستقیم را به طور همزمان دارید. اگر بخواهم کمی بیشتر توضیح بدهم باید اینطور بگویم که شرکت‌های واسط درگاه پرداخت آنلاین با همه بانک‌ها که درگاه پرداخت آنلاین ارائه می‌کنند، قرارداد دارند و از همه آن‌ها درگاه دارند و زمانی که قرار است پرداختی روی سایت شما و درگاه پرداخت آنلاین واسط شما انجام شود، سیستم پرداخت آنلاین واسط همان لحظه بررسی می‌کند که درگاه پرداخت مستقیم کدام بانک بدون مشکل در حال فعالیت است و کاربر شما را به بانکی که درگاهش در آن لحظه هیچ مشکلی ندارد، ارسال می‌کند. این امکان در بهبود فرایند خرید بسیار تاثیرگذار بوده و هست. همانطور که می‌دانید فرایندهای خرید و پرداخت توسط کاربر باید آنقدر ساده و سریع باشد تا کاربر به هیچ وجه به فکر انصراف از سفارش نیافتد. در درگاه‌های مستقیم این مشکل را داریم که اگر درگاه قطع شود، کاربران دیگر نمی‌توانند از شما خرید کنند مگر اینکه به طور همزمان از چند بانک مختلف درگاه پرداخت داشته باشید و کاربر بتواند دوباره به صفحه خرید رفته و بانک دیگری را جهت پرداخت انتخاب نماید که همین فرایند برگشت و انتخاب درگاه پرداخت دیگر می‌تواند باعث لغو سفارش کاربر شود و دیگر نتوانید آن کاربر را به خرید مجدد وادار نمایید.

حال که از مزایای درگاه‌های پرداخت آنلاین واسط گفتیم، از معایب ‌آن هم کمی بگوییم. یکی از معایب این درگاه‌ها دریافت کارمزد شرکت‌های واسط هست که روی هر تراکنش از شما گرفته می‌شود. درصد کارمزد در شرکت‌های واسط مختلف است و هر کدام شرایط و قوانین خاص خودشان را دارند. اما به طور کلی دریافت کارمزد برای تسویه حساب‌های آنی (نهایتا ۱۲ ساعته) دریافت می‌شود و در تسویه حساب‌های پایا که زمان بیشتری می‌برد، معمولا کارمزد گرفته نمی‌شود.

به عنوان مثال شرکت پرداخت واسط زرین پال کارت طلایی خاصی را به مشتریان متقاضی ارائه می‌کند که در صورت داشتن آن کارت و درخواست تسویه در آن کارت، به صورت آنی از شما ۰.۵٪ کارمزد گرفته و در انواع دیگر درخواست تسویه حساب هیچ کارمزدی از شما دریافت نمی‌شود.

مزایا و معایب

مانند بخش قبلی، برای درگاه‌ پرداخت آنلاین واسط نیز یک لیست جامع از مزایا و معایب ایجاد کردیم تا بتوانید خیلی سریع تصمیم بگیرید که از این درگاه می‌خواهید استفاده کنید یا ترجیح می‌دهید سختی‌های درگاه پرداخت آنلاین مستقیم را بپذیرید و اقدام به دریافت این نوع درگاه کنید.

مزایا:

 • صدور آنی درگاه پرداخت آنلاین
 • بدون نیاز به هیچ‌گونه مجوز
 • بدون نیاز به تمدید‌های دوره‌ای
 • ارائه چندین درگاه پرداخت آنلاین مستقیم به طور همزمان

معایب:

 • دریافت کارمزد از تراکنش‌های شما
 • تسویه حساب‌ها به صورت آنی انجام نخواهد شد. ( به غیر از موارد و خدمات خاص بعضی از شرکت‌ها)

جمع بندی درگاه پرداخت واسط

درگاه پرداخت واسط بسیار برای سایت‌های نوپا و حتی متوسط بسیار کارآمد خواهد بود و به جرأت می‌توان گفت مزایای این نوع درگاه پرداخت آنقدری زیاد است که معایب آن اصلا به چشم نمی‌آید. پس اگر سایت‌تان نوپا است و می‌خواهید خیلی سریع جریان درآمدی را در سایت‌تان راه اندازی کنید، حتما به درگاه‌های پرداخت واسط رو بیاورید و از آن ها استفاده کنید.

چطور درگاه پرداختم را روی سایتم نصب کنم؟

اکثر درگاه‌های پرداخت اینترنتی مستقیم و واسط، برای سیستم‌های مدیریت محتوای معروف مانند وردپرس نرم افزارها و پلاگین‌های آماده‌ای دارند که به راحتی می‌توانید با تهیه آن نرم افزارها و ورود اطلاعات درگاه‌تان، درگاه مورد نظر را روی سایت‌تان فعال نمایید.

اما اگر وبسایت شما از سیستم مدیریت اختصاصی استفاده می‌کند، حتما باید یک برنامه‌نویس آشنا به مستندات برنامه‌نویسی درگاه‌های پرداخت ماژول درگاه پرداخت اینترنتی متناسب سایت‌تان را ساخته و روی سایت شما نصب کند.

ضمنا با توجه به اینکه یک درگاه پرداخت اینترنتی واسط می‌تواند چند درگاه پرداخت مستقیم را پشتیبانی کند، اگر سیستم سایت‌تان اختصاصی است، استفاده از درگاه پرداخت واسط بسیار برای شما به صرفه تر از استفاده از درگاه های مستقیم است. چرا که برنامه نویس فقط یک ماژول برای درگاه واسط شما می‌نویسد و با همین یک درگاه کار شما راه میافتد. اما برای درگاه‌های مستقیم با توجه به دلایلی که پیش تر خدمت شما گفتیم، باید چند درگاه مستقیم داشته باشید و به همین خاطر برنامه نویس شما هم باید برای هر درگاه یک ماژول جداگانه بنویسد تا همه درگاه‌ها روی سایت شما فعال شود.

ویدئو نحوه نصب یک درگاه پرداخت در وردپرس

به زودی ویدئو در این قسمت بارگذاری می‌گردد.

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل با درگاه‌های پرداخت اینترنتی آشنا شدید و اینکه چطور می‌توانید این درگاه‌های پرداخت را تهیه نمایید و با توجه به نوع درگاه موردنظرتان باید چه فرایندهایی را طی کنید و سراغ چه شرکت هایی بروید.

باز هم توصیه میکنیم اگر کسب و کارتان نوپا است به هیچ وجه سراغ راه‌های سخت و طاقت فرسا گرفتن درگاه‌های پرداخت مستقیم و گرفتن مجوزها نروید و انرژی‌تان را به طور کامل در ابتدای مسیر روی کسب و کارتان بگذارید و تا می‌توانید از این حواشی به دور باشید. باید به دنبال این باشید که چرخ کسب و کارتان آسان‌تر، روان‌تر و بدون دردسرتر بچرخد و اصلا نباید دنبال چیزهایی باشید که کسب و کار شما و خود شما را به حاشیه می‌برد.

 • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
۴.۹
برچسب ها

محمد امین مجیدی

من عاشق کسب و کارهای آنلاین و علم برنامه نویسی هستم و بیش از ۸ سال است که به واسطه مدیریت تیم طراحی وب و اپلیکیشن blink، با دغدغه ها و چالش‌های این حوزه از نزدیک آشنا هستم. اکنون قصد دارم همه تجربیات و آموخته‌هایم در این سال ها را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. مقالات رایگان ما از اینجا مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن