اینستاگرام

دلیل شدوبن اینستاگرام چیست؟ | 2020

 

shadowban یا شدوبن اینستاگرام چیست؟

منظورمان از شدوبن اینستاگرام چیست؟ اصطلاح “شدوبن یا ممنوعیت در سایه” را حدودا در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار توییتر استفاده کرد. توییتر اعلام کرد توییت‌هایی که توهین آمیز باشند، مشمول یک وقفه موقتی می‌شوند و در نتیجه کاربرانی که قوانین توییتر را زیر پا بگذارند، توییت‌های آنها فیلتر می‌شود. البته توییتر برخلاف اینستاگرام کاربران خود را درباره این محدودیت مطلع می‌کند.

اما بر روی پلتفرم اینستاگرام وقتی شدوبن اتفاق می‌افتد، کاربر متوجه نمی‌شود. این محدودیت پست‌های شما را از کاربرانی که شما را فالو نکرده‌اند پنهان می‌کنند، که این کار مانعی برای رشد پیج اینستاگرام شما و اضافه شدن فالوور بیشتر است. زیرا افرادی که شما را فالو نکرده‌اند، قادر به دیدن پست‌های شما از طریق هشتگ یا اکسپلور نخواهند بود. و تمام تلاش ها و استراتژی‌های شما شکست می‌خورد. اگر از اینستاگرام برای کسب‌وکار استفاده می‌کنید، این مشکل می‌تواند باعث کاهش مشتری، درآمد و در نتیجه منجر به شکست بیزینس شود.

پس مهم ترین نکته این است که قوانین اینستاگرام را نقض نکنیم و به شکل طبیعی فعالیت کنیم. کار هایی که موجب نقض قوانین می‌شود را در زیر بیان می‌کنیم.

فالو آنفالو

یکی از کار های اشتباهی که باعث ایجاد محدودیت در اینستاگرام می‌شود، فالو و آنفالو است. اگر تا الان این کار را انجام می‌دادید توصیه می‌کنم حتما این کار را متوقف کنید. چون یکی از نقض های قوانین است که اینستاگرام به راحتی متوجه آن می‌شود. این کار راه درستی برای افزایش فالوور نیست. اگر این کار را متوقف نکنید ممکن است روند نزولی را برای فالوور های پیج شما داشته باشند.

لایک کردن زیاد

وقتی شما پست های زیادی را لایک کنید این کار غیر طبیعی و احتمالا سوء استفاده از نظر اینستاگرام تلقی می‌شود. برای مثال شما در 1 ساعت 60 پست را وقتی لایک می‌کنید اینستاگرام به شما مشکوک می‌شود. پس این موضوع را حتما رعایت کنید تا دچار محدودیت نشوید.

کامنت گذاشتن زیاد

کامنت ها در اینستاگرام از نظر تعداد کارکتر هیچ محدودیتی ندارند. اما قطعا جالب نیست که شما در مورد پستی نظر جند صفحه‌ای بدهید. اینستاگرام برای این که  کاربران موقع مطالعه گیج نشوند و ایجاد یک حالت قابل فهم، کامنت های طولانی را به صورت کامل نشان نمی‌دهد و حدودا 240 کاراکتر آن ها را در زیر پست نشان خواهد داد و یک آیکون با نماد _سه نقطه_ هم در کنار کامنت طولانی مورد نظر قرار می‌دهد تا کاربرانی که علاقمند به مطالعه کامل کامنت دارند با لمس این آیکون می‌توانند به کل کامنت مورد نظر دست پیدا کنند. اما برخلاف میزان کامنت، ظاهرا برای تعداد کامنت های مجاز برای ثبت در زیر پست ها محدودیتی اعمال شده و هر کاربر می‌تواند نهایتا 60 کامنت در یک ساعت زیر پست های مختلف ثبت کند.

ربات ها و نرم افزار های غیر رسمی

در سال 2020 خیلی حساسیت الگوریتم های اینستاگرام بر روی ربات ها و نرم افزار های متفرقه بیشتر شده است. یعنی اگر شما از نرم افزار های شخص ثالث و ربات ها استفاده کنید بلافاصله متوجه خواهد شد و شما را شدوبن خواهد کرد. پس حتما مراقب باشید از ربات های افزایش فالوور و نرم افزار های مشابه استفاده نکنید.

دایرکت دادن زیاد

یکی از موارد دیگر که شما را به شدوبن اینستاگرام دچار می‌کند، این است که شما به افزاد خیلی زیادی دایرکت بدهید. در مقاله افزایش فالوور اینستاگرام توضیح دادیم که به پیج های مختلف دایرکت بدید و تعامل داشته باشید اما تعداد کسانی که به آن ها دایرکت می‌دهید را حتما مدیریت کنید در 1 ساعت کمتر از 10 تا باشد، شاید بیشتر از 10 تا نیز امکان داشته باشد اما شما ریسک نکنید و حتی در 10 دقیقه به همه یکجا دایرکت ندهید با فاصله این کار را انجام دهید. کاملا با احتیاط عمل کنید تا دچار شدوبن اینستاگرام نشوید.

هشتگ گذاری اشتباه

در مورد هشتگ گذاری باید بگویم که علاوه بر این که هشتگ های شما نباید زیاد و بیش از حد باشد باید به این نکته نیز توجه کنید که اگر هشتگ های شما غیر مرتبط باشند و کاربران با شما هیچ تعاملی برقرار نکنند این موضوع را اینستاگرام متوجه می‌شود و باز هم برای شما محدودیت ایجاد می‌کند.

چگونه بفهمیم که شدوبن شده‌ایم؟

این که چگونه بفهمیم شدوبن شده ایم، به دلیل این که در حالت شدوبن بودن پست ما در هشتگ ها نمایش داده نمی‌شود، می‌توانیم، هشتگ هایی که همیشه از آن ها استفاده می‌کنیم را تست کنیم. به این ترتیب که یک پست آزمایشی با هشتگ های اخیر خود می‌گذاریم و سپس به هشتگ مورد نظر رفته و آخرین پست را مشاهده می‌کنیم که اگر پست ما در هشتگ ها باشد یعنی شدوبن نیستیم و به هر میزان که پست ما در هشتگ ها قرار نگیرد یعنی به همان اندازه پیج ما محدود شده است. دقیق تر می‌گویم اگر شما 3 تا هشتگ برای پست خود بگذارید و در 2 تا ازهشتگ ها پست شما نمایش داده شود و در 1 هشتگ نمایش داده نشود یعنی پیج شما در آن 1 هشتگ محدود شده است.

نکته:در هشتگ های اینستاگرام 2 بخش Recent و top وجود دارد که شما برای چک کردن این که پست شما در هشتگ قرار گرفته است یا خیر باید بخش Recent را بررسی کنید.

رهایی از شدوبن اینستاگرام

صبر کردن

صبر کردن می‌تواند خسته کننده باشد اما اگر بتوانید 2 هفته صبر کنید و قوانین را رعایت کنید به احتمال زیاد از شدوبن خارج می‌شوید.

تبلیغات هدفمند

یعنی جوری تبلیغات کنید که حتما کاربرانی که مرتبط به پیج شما هستند، پیج شما را فالو کنند. در کل کاربرانی که پیج شما را دوست داشته باشند و لایک، کامنت و فعالیت کنند. با این کار نرخ تعامل پیج شما بالا می‌رود و باعث می‌شود اینستاگرام متوجه مفید بودن شما برای کاربران شود و احتمالا شما را از شدوبن خلاص کند.

استراتژی هشتگ گذاری

شما باید روش هشتگ گذاری خود را تغییر دهید. بر اساس مقاله افزایش فالوور نحوه صحیح هشتگ گذاری را دنبال کنید، که احتمال دارد مشکل از این جا باشد. نکته دیگری که باید در بحث هشتگ گذاری رعایت کنید این است که هشتگ هایی را که از سوی اینستاگرام بلاک شده‌اند را استفاده نکنید، زیرا در صورت استفاده شما هم دچار محدودیت می‌شوید. این هشتگ های محدود شده زمانی ایجاد می‌شوند که به علت گزارش کاربران و رعایت نکردن قوانین، توسط اینستاگرام ریپورت می‌شوند.

برای فهمیدن بن بودن یک هشتگ کافیست به هشتگ مورد نظر سر بزنید اگر مانند تصویر زیر در بالای این هشت نوشته‌ای را دیدید، از استفاده آن هشتگ خودداری کنید. پس قبل از استفاده از هشتگ ها به این موضوع توجه داشته باشید تا دچار شدوبن نشوید.

اینستاگرام بیشتر در هشتگ های انگلیسی زوم هستش اما برخی هشتگ های فارسی هم به این شکل محدود هستند، برای اطلاع رسانی ها در این مورد می‌توانید پیج اینستاگرام آقای مجیدی را فالو کنید.

عوض کردن رمز پیج

اینستاگرام اصلا از ربات ها و نرم افزار های شخص ثالث خوشش نمی‌آید به همین جهت یکبار رمز پیج خود را عوض کنید تا همه اتصالات احتمالی به این گونه ربات ها قطع شود. اینگونه احتمالا از شدوبن اینستاگرام خلاص خواهید شد.

احترام به قوانین

حتما توجه داشته باشید که طبق قوانین فعالیت کنید، یعنی در کامنت گذاری، هشتگ، دایرکت دادن و در مجموع به شکل طبیعی تعامل برقرار کنید تا اینستاگرام به شما کاری نداشته باشد.

جمع بندی

هر افت بازدید و تعاملی را نمی‌توان گردن شدوبن اینستاگرام انداخت، شدوبن ها معمولا کوتاه هستند و اینستاگرام مجدد به شما اجازه دوباره برای فعالیت درست را می‌دهد. اگر شما طی 1 یا چند ماه اخیر دچار افت شده اید احتمالا کاربران محتوای شما را دوست ندارند و باید خلاقیت جدیدی را در ایجاد محتوا های خود بکار بگیرید.

برای پیشرفت پیج اینستاگرامی خود می‌توانید از کتاب دانلودی اینستاگرامر پریمیوم استفاده کنید. در این کتاب همچیز را برای تسلط کافی بر پلتفرم اینستاگرام و درآمد زایی توضیح داده‌ایم.

برچسب ها

علی لب‌ریشان

دانشجوی کارشناسی نرم افزار کامپیوتر علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن