آموزش صفر تا صدآموزشیسئوکسب و کار اینترنتیمحتوا
موضوعات داغ

سئو چیست ؟ کامل ترین راهنمای سال ۲۰۲۰ + هدیه رایگان

سئو چیست ؟ فرایند بهینه سازی سایت برای گوگل

در مقاله سئو چیست از آکادمی کسب و کار اینترنتی بیلینک درباره مهم‌ترین مبحث راه اندازی و مدیریت کسب و کار اینترنتی در حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌خواهیم صحبت کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. یک هدیه فوق العاااااده عالی هم انتهای مقاله منتظر شما است.

اگر فکر می‌کنید فرصت کافی برای مطالعه مقاله سئو چیست ندارید، پیشنهاد می‌کنم فیلم دوره آموزش سئو: آسانسور گوگل را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و تماشا کنید.

دانلود رایگان دوره آموزش سئو

سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است که معنی دقیق آن بهینه سازی سایت برای گوگل است تا بتوانیم مخاطبان بسیار زیادی را از موتور جستجوی محبوب گوگل به سایت خودمان جذب کنیم.

دوستان عزیزم سئو یک اتفاق نیست. سئو یک فرایند است که از نقطه‌ای روی سایت‌تان باید آن را شروع کنید و نقطه پایانی برای آن در نظر نگیرید. همیشه باید سایت‌تان را بهینه نگهدارید و یکسری کارها را جهت بهینه‌سازی سایت‌تان به صورت منظم انجام دهید.

مهم‌ترین بخش‌های فرایند سئو، تولید محتوای با کیفیت، بهینه سازی محتوا برای یک کلمه کلیدی خاص و ساخت بک لینک است.

یا به عبارت دیگری می‌توان گفت سئو مجموعه کارهایی است که به وسیله آن می‌توانیم سایت‌مان را به صورت کاملا طبیعی (و اگر خودمان انجام دهیم؛ رایگان) در نتایج اول و بالا گوگل (بدون پرداخت پول بابت نمایش ما در رتبه‌های اول) مشابه تصویر زیر قرار دهیم.

جایگاه شما در گوگل با سئو طبیعی

مهم‌ترین مزیت سئو سایت شما برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان این است که شما می‌توانید ماه به ماه ترافیک کاملا رایگان و خیلی زیادی را جذب سایت‌تان کنید. که همه این کاربران می‌توانند مشتری بالقوه شما باشند و شما می‌توانید با تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ انتخاب کنید که به کدام یک از آن‌ها بفروشید و این ماهیت کسب درآمد از اینترنت است.

سئو برای کسب درآمد اینترنتی یک سرمایه گذاری تقریبا بلند مدت (شاید ۶ ماه به صورت متوسط) است که می‌توانید از طریق آن مشتریان‌تان را از میان کلی کاربر ورودی سایت‌تان انتخاب نمایید و هرچقدر می‌خواهید به آن‌ها بعد از اعتمادسازی کامل بفروشید. این چرخه حتی در خواب هم برای شما کار خواهد کرد.

با سئو کاربران خیلی زیادی به صورت رایگان جذب سایت شما خواهد شد

موتورهای جستجو (گوگل) چطور کار می‌کنند؟

تا اینجا متوجه شدیم که سئو چیست و سئو یک ابزار است و مزیت‌های آن را نیز به شما توضیح دادیم. حال باید متوجه شویم که کلا موتورهای جستجو علی‌الخصوص گوگل چطور کار می‌کنند.

وقتی شما در گوگل (یا هر موتور جستجوگر دیگری به غیر از ایرانی‌ها :)) ) جستجو می‌کنید، الگوریتم‌هایی به صورت همزمان سطح اینترنت را بررسی می‌کنند و بهترین محتوا را که قطعا به درد شما بخورد را پیدا می‌کنند و برای شما لیست می‌کنند.

درباره گوگل این موضوع صادق است که این موتور جستجو فوق پیشرفته، میلیاردها میلیارد نتیجه، سایت و صفحه را بررسی می‌کند تا بهترین لیست از محتواها را پیدا کند که پاسخگوی جستجو شما باشد.

فکر می‌کنید گوگل چطور «بهترین» نتیجه را پیدا می‌کند؟

گوگل هیچ‌گاه جزئیات دقیق الگوریتم‌هایش را فاش نمی‌کند؛ اما یکسری از مهم‌ترین فاکتورها را برای افزایش کیفیت سایت‌ها اعلام کرده است که بر اساس این کلیات نتایج را به دقت بررسی می‌کند:

پیدا کردن ارتباط میان جستجو شما و صفحات اینترنت

مطمئنا هیچ وقت دلتان نمی‌خواهد که اگر روزی برای «راه های افزایش فالوور اینستاگرام» جستجو کردید، مطالبی درباره بهترین رستوران‌های ایران مشاهده کنید و می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن به جواب سوال‌تان برسید.

به همین خاطر گوگل به طور دقیق و بسیار سختگیرانه به دنبال مرتبط ترین صفحه با کلمه کلیدی شما خواهد بود.

در هر حال گوگل واقعا به راحتی سایت‌ها را رتبه بندی نمی‌کند؛ چرا که میلیون ها سایت و صفحه مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده شما وجود دارد که باید هر یک را به دقت بررسی کند و بهترین نتیجه‌ها را از بین آن‌ها تحت الگوریتم‌ها و شرایط پیچیده انتخاب و لیست کند.

البته ما در بخش‌هایی از وب فارسی مثلا ابزارآلات، آموزش مراقبت زیبایی و پوست و … هنوز محتوا کم داریم و گوگل تشنه محتوا است و اگر محتوای با کیفیت متوسط هم در این حوزه‌ها تولید کنید احتمال بالا آمدن سایت شما در نتایج اول گوگل بسیار بیشتر از حوزه‌های رقابتی‌تر مثل طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ و … خواهد بود.

به عنوان مثال در کلمه بسیار رقابتی «طراحی سایت»  می‌توانید مشاهده کنید که ۲۱۴ میلیون نتیجه و محتوا دارد و می‌توانید کاملا درک کنید که گوگل چه کار سختی در گزینش این سایت‌ها باید انجام دهد.

تعداد بسیار زیاد نتایج برای کلمه طراحی سایت در گوگل

قدرت و اعتبار ( Authority)

همانطور که از نام این فاکتور مهم پیدا است، گوگل قدرت و اعتبار یک صفحه را به خوبی بررسی می‌کند تا متوجه شود که این مطلب دقیق و قابل اعتماد است یا خیر.

حال سوال اینجا است که گوگل چطور متوجه می‌شود که قدرت یک صفحه چقدر است؟

گوگل نگاه می‌کند که چند صفحه دیگر به صفحه مورد نظر ما لینک داده‌اند. یا به عبارت دیگر گوگل نگاه می‌کند که در چند سایت دیگر درباره برند ما، موضوع محتوای ما صحبت شده است و در نتیجه به عنوان منبع به سایت و محتوای ما لینک داده‌اند.

بک لینک در سئو چیست

به لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر اصطلاحا بک لینک گفته می‌شود.

به عبارت دیگر هر چه تعداد بک لینک‌های صفحات سایت شما بیشتر باشد، صفحه سایت شما قدرت بیشتری در گوگل خواهد داشت و طبیعتا در نتایج بالاتر ظاهر خواهد شد.

سودمند و کاربردی

محتوا می‌تواند معتبر و کاملا مرتبط با کلمه کلیدی شما باشد؛ اما اگر سودمند و کاربردی نباشد، قطعا گوگل آن را در نتایج بالا نشان نخواهد داد.

و در حقیقت گوگل صراحتا اعلام کرده است که فرق کاملا مشخصی میان «محتوای با کیفیت» و «محتوای سودمند و کاربردی» وجود دارد که باید به شدت به این موضوع توجه داشته باشید.

گوگل می‌گوید محتوای کاربردی بسیار بهتر از محتوای با قدرت و اعتبار است.

به عنوان مثال فرض کنید که درباره «رژیم غذایی سبزیجات» جستجو می‌کنید.

فرض کنید گوگل سایتی را در رتبه اول نشان می‌دهد که محتوای آن دقیقا مرتبط با «رژیم غذایی سبزیجات» است و توسط بهترین متخصص برنامه‌های غذایی نوشته شده است و به همین خاطر تعداد زیادی از سایت‌های دیگر نیز به این سایت لینک داده‌اند و طبیعتا قدرت صفحه بسیار بالا رفته است.

اما حال فرض کنید وقتی وارد این سایت می‌شویم، محتوای متن به هیچ وجه مفهوم نیست و غلط املایی و مفهومی زیادی دارد!

قبل از هر چیز بیائیم با محتوای دیگری به نام B مقایسه کنیم.

محتوا B توسط یک فرد تازه کار در حوزه برنامه‌های غذایی و در یک سایت تقریبا نوپا با چند بک لینک محدود نوشته شده است. اما به شدت مطلب گیرا و قابل فهم است.

مثال مقاله ای از نویسنده‌ای نامعتبر و در سایتی نوپا اما کاملا مفهومی و سئو شده

اما محتوا B با توجه به فاکتور بسیار مهم «سودمندی و کاربردی» می‌تواند رتبه بسیار بهتری در گوگل بگیرد و حتی شاید از مطلب A نیز بالاتر نمایش داده شود. با اینکه محتوا B از قدرت و اعتبار بسیار کمتری نسبت به محتوای A برخوردار بود.

احتمالا الان باز برای شما سوال شده که گوگل چطور می‌فهمد که مطلب من خوب نوشته شده است؟

جواب ساده است گوگل می‌تواند تجربه کاربری (UX) یک فرد را در سایت شما بررسی کند که اصطلاحا به آن «سیگنال تجربه کاربری» می‌گوییم.

به عبارتی دیگر وقتی گوگل متوجه می‌شود که یک محتوای دیگر در لیست جستجو او کلیک زیادی می‌خورد و کاربران بیشتری را جذب خودش می‌کند، متوجه به کاربردی بودن آن مقاله می‌شود و در نهایت جایگاه آن مطلب را به خوبی ارتقا می‌دهد.

تجربه کاربری عالی جایگاه شما را در گوگل بسیار بالا می‌برد.

دنبال بهترین راه برای رتبه ۱ گوگل هستید؟ جواب آن اینجا است

یک توصیه خیلی ساده اما در عین حال بسیار کاربردی به شما می‌کنم که اگر می‌خواهید در گوگل رنک عالی داشته باشید، سایتی ایجاد کنید که کاربران واقعا آن را دوست داشته باشند و این علاقه کاملا در کاربران و رفتارهای آن‌ها مشهود باشد و به هیچ وجه ساختگی نباشد!

چرا که گوگل روز به روز از طریق هوش مصنوعی سعی می‌کند بیشتر رفتار یک انسان واقعی را به خودش بگیرد و رفتارهای یک انسان را تقلید کند و به همین خاطر اگر شما سایت‌تان را برای یک انسان و یک کاربر واقعی بهینه نمایید تا آن‌ها سایت‌تان را دوست داشته باشند، قطعا سایت شما برای گوگل هم جذاب خواهد شد و به زودی در نتایج خیلی خوب گوگل قرار خواهید گرفت.

حال وقت آن است که حواستان را به خوبی جمع کنید تا آموزش قدم به قدم سئو را با هم شروع کنیم.

سئو چطور کار می‌کند؟

سئو کاری می‌کند که سایت شما برای موتورهای جستجو مختلف علی الخصوص گوگل به خوبی بهینه شود.

و شما دقیقا باید کاری کنید که سایت شما در نظر گوگل طوری به نظر برسد که یک بهترین نتیجه برای یک کاربر خواهید بود و اگر کاربر وارد سایت شما شود، قطعا بدون جواب صفحه را نخواهد بست.

گوگل برای تشخیص اینکه سایت شما واقعا خوب است یا نه فاکتورهای مهمی را بررسی می‌کند؛ مثل اعتبار، مرتبط با موضوع، سرعت لود و … .

(به گزارش سایت backlinko بیش از ۲۰۰ فاکتور مهم برای سئو و بهینه‌سازی وجود دارد که با رعایت هر کدام از این فاکتورها چند قدم به بهینه‌سازی عالی سایت برای گوگل نزدیک می‌شوید.)

در اکثر موارد وقتی با هر کسی درباره بهینه سازی سایت یا سئو چیست صحبت می‌کنیم،  همه آن‌ها گوگل را به خاطر می‌آورند و به همین خاطر باید تمام تلاشمان را بکنیم که در گوگل به رتبه‌های عالی برسیم و موتورهای جستجو دیگر واقعا اهمیت خیلی کمتری نسبت به گوگل دارند.

نمایش سایت ما در نتایج به صورت طبیعی یا تبلیغاتی؟

همانطور که احتمالا بارها با این موضوع مواجه شدید، صفحه نتایج جستجو گوگل به ۲ بخش «نتایج پولی» و «نتایج طبیعی» تقسیم می‌شود.

تفاوت جایگاه‌های پولی و سئو طبیعی در گوگل

نتایج جستجو طبیعی

نتایج جستجو طبیعی دقیقا همان مطالبی است که به صورت کامل و ۱۰۰٪ برای گوگل بهینه شده‌اند و شایستگی آن‌ها برای گوگل کاملا مشخص شده است و در نتیجه گوگل آن‌ها را در نتایج اول نشان می‌دهد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که در گوگل و هیچ موتور جستجو دیگری نمی‌توانید با پرداخت پول، در نتایج جستجو به صورت طبیعی بالا بیایید.

همانطور که بالاتر ذکر کردیم بیش از ۲۰۰ فاکتور مهم برای بررسی سایت‌ها وجود دارد که توسط گوگل مورد بررسی قرار می‌گیرد و مطالب را بر اساس همین فاکتورها مثل اعتبار، قابل اعتماد بودن، نوع محتوا، طول محتوا و … بررسی می‌کند و در نتایج رتبه‌بندی می‌کند.

مقالات اول گوگل با سئو طبیعی معمولا با کیفیت‌تر از مقالات تبلیغاتی هستند

در مقالات بعدی راجع به جزئیات این فاکتورها به طور کامل قطعا صحبت خواهیم کرد اما اینجا فقط این نکته را مد نظر داشته باشید که «ما از طریق سئو در نتایج جستجو طبیعی و رایگان به خوبی دیده خواهیم شد.»

نتایج پولی (تبلیغات گوگل)

نتایج پولی در واقع همان تبلیغاتی است که گوگل تحت سرویس Google AdWords آن‌ها را نمایش می‌دهد.

این نتایج به راحتی قابل تشخیص هستند و اگر دقت کنید در برخی از جستجوها، نتایجی را می‌توانیم پیدا کنیم که در کنار آن کلمه AD یا ADVERTISE نوشته شده است که کاملا نشان می‌دهد آن لینک با تبلیغات در آن‌جا قرار گرفته است.

هر چه پول بیشتری بابت تبلیغات به گوگل بدهید، در گوگل بالاتر خواهید بود.

تبلیغات پولی در گوگل یعنی شما می‌توانید با پرداخت مبلغی به گوگل، از او بخواهید که در کلمات کلیدی خاصی شما را در نتایج اول نشان دهد.

نحوه پرداخت هزینه تبلیغات هم به ازای «هر کلیک رو تبلیغات شما» محاسبه خواهد شد که به آن اصطلاحا «Pay per Click» می‌گویند.

البته گوگل صراحتا اعلام کرده است که تبلیغات در آن و پرداخت پول باعث بهبود سئو سایت شما به هیچ وجه نمی‌شود و تنها با پرداخت پول شما را در نتایج اول نشان می‌دهد و بعد از اتمام تبلیغات مجددا به جایگاه قبلی باز خواهید گشت.

اگر سایت‌تان سئو نباشد و در نتایج اول گوگل نباشید و تبلیغات گوگل ادوردز بدهید، بلافاصله بعد از اتمام تبلیغات به جایگاه قبلی‌تان در صفحات بعدی گوگل برمی‌گردید و قطعا ترافیک شما هم به اتمام می‌رسد.

به همین خاطر است که اصرار داریم که اصول سئو را بلد باشید و بر اساس آن سایت‌تان را به صفحه اول گوگل برسانید و از تبلیغات فقط و فقط در دوره‌های زمانی خاص و جشنواره‌ها استفاده نمایید و ترافیک‌تان را افزایش دهید. در غیر اینصورت بدون محتوا و بدون سایت سئو شده واقعا تبلیغات پول دور ریختن است و اصلا برایتان فایده نخواهد داشت.

البته اگر بگویید تبلیغات برای شما واقعا فایده داشته است، پیشنهاد می‌کنم ۱ هفته تبلیغات‌تان را قطع کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد! فروش‌تان کم یا صفر خواهد شد.

ما با سئو می‌خواهیم کاری کنیم که کمترین هزینه را برای تبلیغات بدهیم و از گوگل به عنوان ابزار تقریبا رایگان استفاده کنیم و تمام …

چرا سئو آنقدر پر اهمیت است؟

اگر خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم چون گوگل و بازار جستجو مهم ترین و بزرگ ترین بازار برای کسب و کارهای اینترنتی است.

گوگل بهترین موتور جستجو در اینترنت است و ما برای گوگل و کاربران سئو می‌کنیم

ما با سئو می‌توانیم در این بازار به خوبی رشد کنیم و به پایگاه داده خیلی بزرگ از مشتریان بالقوه‌مان دسترسی پیدا کنیم و در نهایت خودمان انتخاب کنیم که چه کسی خریدار شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ۷۰٪ ترافیک سایت‌ها از موتورهای جستجو است و همین نشان دهنده بازارگسترده موتورهای جستجو است.

مقایسه منابع ورودی به یک سایت

به عنوان مثال برای کلمه «مراقبت از پوست» شما می‌توانید در حدود ۲۰ هزار ورودی در ماه داشته باشید!!

که با توجه به تحقیقات روی گوگل، اگر شما در رتبه‌های نخست گوگل باشید می‌توانید حدود ۲۰٪ از همه کلیک‌های کاربران را داشته باشید که برای کلمه کلیدی بالا اگر در رتبه‌های اول باشید تقریبا در ماه، ۴۰۰۰ ورودی خواهید داشت که این یعنی ۴۰۰۰ مشتری نیز می‌توانید داشته باشید.

که اگر فرض کنیم ارزش هر کلیک ۱۰ هزار تومان است (یعنی فروش یک محصول ۱۰ هزار تومانی به هر بازدیدکننده)، شما در پایان ماه درآمدی در حدود ۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان خواهید داشت.

مشتریان و کلمات کلیدی

بخش مهم‌تر ساخت یک وبسایت خیلی خوب و تولید محتوای بسیار با کیفیت این است که به صورت دقیق بررسی کنید که جامعه هدف و مشتریان شما برای رسیدن به خدمات و یا محصولات شما چه کلمات کلیدی جستجو می‌کنند.

با این کار و تهیه لیست کلمه‌های کلیدی کاربران و تولید محتوا و بهینه سازی برای این کلمات کلیدی می‌توانید در گوگل بالا بیایید و درنهایت روزانه جلوی هزاران نفر از کاربران گوگل قرار بگیرید و درآمد اینترنتی عالی داشته باشید.

اگر شما الان یک کسب و کار اینترنتی داشته باشید، حتما خیلی خوب مشتریان‌تان را می‌شناسید. اینکه چه رفتارهایی هنگام جستجو خواهند داشت و احتمالا چه عبارات و کلمات کلیدی را جستجو خواهند کرد تا به سایت و خدمات شما برسند.

به این شناخت از کاربران و مشتریان بالقوه پرسونا مشتریان می‌گوییم.

مثلا ما می‌دانیم در آکادمی کسب و کار اینترنتی بیلینک اکثر مشتریان احتمالا همچنین مشخصاتی دارند:

 • سن: ۱۴ تا ۴۵
 • علاقه‌مندی: سایت، کسب و کار اینترنتی، کسب درآمد از اینترنت
 • عاشق یادگیری و توسعه هستند.
 • و کلی اطلاعات دیگر که ما از آن‌ها در روند بازاریابی از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

این نوع تحقیق و شناسایی مخاطبان نه تنها شما را در ساخت بهترین محصولات کمک می‌کند، بلکه می‌تواند شما را برای برنامه‌ریزی استراتژی سئو، تولید محتوا و … نیز راهنمایی کند.

برای آنکه در سئو موفق شوید، همانطور که گفتیم باید محتوایی تولید کنید که کاربران شما به آن موضوعات علاقه‌مند باشند.

برای تحقیق درباره پرسونا مشتریان‌تان باید خودتان را جای آن‌ها بگذارید و کلمات کلیدی مختلفی را جستجو کنید و ببینید که دیگران چه موضوعاتی را تدارک دیده‌اند و از آن‌ها استفاده کنید. همینطور می‌توانید با برخی از مشتریان‌تان مصاحبه کنید و عادات و رفتارهایشان را شناسایی کنید و در نهایت به یک جمع بندی برسید.

البته ابزارهای دیگری هم وجود دارد که سعی می‌کنیم در مقالات دیگری آن‌ها را به شما معرفی کنیم. قول میدیم :))

پیدا کردن کلمات کلیدی

ما تا الان متوجه شدیم که باید پرسونا مشتریان‌مان را پیدا کنیم و حال باید بر اساس این پرسونا کلمات کلیدی پر مخاطب و پرسرچ را پیدا کنیم و برای آن‌ها محتوا تولید کنیم.

به طور کلی مردم در دو حالت جستجو می‌کنند، یکی کلمات کلیدی که دقیقا به محصول و خدمات شما می‌رسد و دیگری کلمات کلیدی که درباره اطلاعات کلی مثل توسعه فردی، مهارت‌های ارتباطی و … است.

تصویر ۲ نوع کلمه کلیدی

یک مثال بزنیم؟

فرض کنید که شما یک سایت فروشگاهی فروش دستگاه‌ها و لوازم جانبی اپل دارید.

کلمات کلیدی مرتبط با محصولات شما چیزی شبیه این‌ها خواهد بود:

 • خرید شارژر مک بوک
 • استند مک بوک
 • استند آیفون برای ماشین

و کلمات کلیدی مرتبط با مهارت‌های مرتبط به فروشگاه شما:

 • نحوه بازگردانی بکاپ آیفون
 • نحوه انتقال اطلاعات از گوشی اندرویدی به آیفون
 • نحوه آپدیت سیستم عامل مک

برای موفقیت در این فروشگاه اینترنتی شما باید برای هر دو نوع این کلمات کلیدی محتوا عالی تهیه کنید تا بتوانید در نتایج جستجو گوگل همیشه بالا باشید و مخاطبان بسیار بیشتری را هدف قرار دهید.

حال که اهمیت لیست کردن کلمات کلیدی مرتبط را کاملا درک کردید، بیایید راه‌هایی را با هم بررسی کنیم تا این کلمات کلیدی را پیدا کنیم و جایی برای خودمان ذخیره کنیم تا طی برنامه‌ مشخصی به نام تقویم تولید محتوا برای هر کلمه کلیدی محتوای مربوطه را تولید کنیم.

قبل از هر چیز این نکته بسیار حائز اهمیت است که بسیاری از ابزارهای خارجی با کلمات و عبارات فارسی مشکل دارند و اطلاعات دقیقی از آن‌ها به ما نمی‌دهند. اما ما ۳ ابزار عالی را به شما معرفی خواهیم کرد که به خوبی در زبان فارسی جواب داده است و به عنوان بهترین راه حل برای پیدا کردن کلمات کلیدی می‌توان از آنها استفاده کرد.

از پیشنهادات خود گوگل استفاده کنید

وقتی که وارد صفحه اصلی گوگل می‌شوید، یک فیلد ورودی آن جا خواهید دید که همه جستجو‌های شما از همان فیلد آغاز می‌گردد. اما این فیلد خاصیتی دارد که بسیار به درد وبمستران می‌خورد؛ آن هم قابلیت پیشنهادات کلمات است.

گوگل برای آنکه زحمت کمتری به انگشتان مبارک بدهید، قابلیتی را فراهم کرده است که بر اساس ۱-۲ کلمه ای که تایپ می کنید، تعداد زیادی کلمه و عبارت را به شما پیشنهاد می دهد که اگر مطابق با جستجو شما بود، دیگر ادامه آن را تایپ نکنید و با کلیک روی عبارات پیشنهاداتی وارد نتایج گوگل شوید.

برای مثال بیایید برای کلمه کلیدی «فالوور اینستاگرام» پیشنهادات گوگل را ببینیم:

پیشنهادات کلمات کلیدی پرسرچ توسط گوگل

خب دیدید؟ ما یک لیست عالی از کلمات کلیدی پرسرچ و پر مخاطب را همین جا می‌توانیم از گوگل کاملا رایگان دریافت کنیم. فقط کافی است بر اساس پرسونا مشتریان و محصولات و خدمات‌مان بخشی از کلمات کلیدی مهم‌مان را جستجو کنیم و در نهایت پیشنهادات گوگل برای عبارات بسیار پرسرچ را از گوگل دریافت کنیم و در برنامه تقویم تولید محتوا بگذاریم.

دوستان خوبم برای اینکه کارتان بسیار در بحث سئو راحت شود، پیشنهاد می‌کنم، همیشه دنبال کلمات کلیدی بلند یا Long Tail Keywords باشید. با توجه به اینکه سایت‌های کمتری در کلمات کلیدی بلند فعالیت می‌کنند، شما راحت‌تر می‌توانید در آن ها بالا بیایید و طبیعتا با توجه به راندمان خوب شما در این کلمات، گوگل متوجه کیفیت شما خواهد شد و در نتیجه کم کم شما را در کلمات کلیدی کوتاه و بسیار سخت هم بالا می‌آورد.

 

از ابزار Keyword Planner استفاده کنید

ابزار Keyword Planner متعلق است به غول جستجو دنیا یعنی گوگل. شما می‌توانید تنها با یک اکانت جی میل وارد این سرویس گوگل شوید و از آن جا با ورود به بخش Discover New Keywords، کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان را وارد نمایید و در نهایت روی دکمه Get Results کلیک می‌کنید و گوگل تمامی پیشنهادات خودش را به شما می‌دهد.

ابزار keyword planner

بعد از آن در صفحه نهایی شما می‌توانید لیست همه کلمات کلیدی پیشنهادی را به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید.

البته این بخش، اطلاعات مفید دیگری هم می‌دهد مثل میزان جستجو ماهیانه، قیمت این کلمه کلیدی به ازای هر کلیک برای تبلیغات گوگل ادوردز و … که با توجه به نداشتن اطلاعات درست از کلمات فارسی، این بخش به درد ما ایرانیان نمی‌خورد.

نکته: برای آنکه پیشنهادات گوگل را دریافت کنید حتما قبل از هر چیز در صفحه نهایی از منو بالا Location را روی All World قرار دهید و زبان جستجو را هم روی فارسی بگذارید. در غیر اینصورت هیچ پیشنهادی از گوگل برای شما نمایش داده نخواهد شد.

تنظیمات و پیشنهادات کلمات کلیدی ابزار keyword planner

از ابزار Keywordtool.io استفاده کنید

این ابزار برای فارسی، افعانی و بقیه فارسی‌زبانان مناسب‌تر است و میزان ترافیک ماهیانه حدودی هر کلمه را نیز می‌تواند بگوید. اما متاسفانه برای مشاهده این اطلاعات باید اکانت پولی این سایت را داشته باشید که به صورت دلاری هم این اکانت‌ها را به فروش می رساند.

اما خبر خوب این است که تیمی در ایران اینکار خرید ابزارهای عالی سئو را انجام می‌دهند و نسبت به هزینه دلاری هم بسیار مقرون به صرفه هستند.

در نسخه رایگان این ابزار هم صرفا می‌توانید کلمات کلیدی اصلی‌تان را وارد کنید و در نهایت کلمات کلیدی بلند پیشنهادی را از این ابزار دریافت کنید.

محتوا سئو شده

بر هیچ کسی پوشیده نیست که سئو و محتوا بسیار با هم در رابطه نزدیکی هستند. اما نمی‌توان گفت که سئو همان تولید محتوا است! چرا که همانطور که گفتیم سئو به عوامل بسیار زیادی از جمله محتوا بستگی دارد و باید همه آن‌ها را مد نظر قرار دهید.

برای صفحات محصول‌تان بهترین محتوا را تولید کنید

محتواهای داخل صفحات محصول بسیار مهم هستند و باید جزو بهترین و با کیفیت‌ترین محتواها باشند. البته به معنی این نیست که شما باید مانند یک مقاله آموزشی در صفحه محصول شروع به نوشتن کنید.

در صفحه محصول شما باید طوری مطالب را بنویسید تا اکثر بازدیدکنندگان را به خرید و یا به دادن یکسری اطلاعات مثل ایمیل و نام و نام خانوادگی و موبایل دعوت کنید.

برای داشتن یک صفحه تبلیغ خوب به مهارت دیگری جدا از تولید محتوا نیاز دارید که اصطلاحا به آن تبلیغ نویسی می‌گوییم. با این دانش شما به قدرت کلمات و عبارات به خوبی پی خواهید برد و در نهایت متوجه می‌شوید که چه زمانی از چه عبارات و سوالاتی استفاده کنید تا کاربر را طوری ترغیب کنید که کاری را برایتان انجام دهد.

صفحه محصول شما باید بیشترین میزان بازدهی را داشته باشد که این مهم به این صورت خواهد بود:

 1. باید بسیار سودمند و کاربردی باشد. یعنی اگر کاربر مشتری شما هم نشد، از اطلاعاتی که به او دادید، بسیار راضی و خرسند باشد.
  توجه کنید که آموزش و مشاوره بهترین راه برای جلب اعتماد مشتریان است. با این کار هرچند رایگان و پر زحمت کاری می‌کنید که آن فرد تبدیل به کاربر هوادار شما شود و اگر از شما خرید هم نکرد، دوستان و آشنایانش را حتما با شما آشنا کند و به نحوی از خجالت شما بابت وقتی که گذاشتید در بیایند.
 2. باید کاربر را به شدت ترغیب به انجام عملی کند که شما می‌خواهید.

تولید محتوا سبز انجام دهید

محتوای سبز به طور خلاصه به محتواهایی گفته می‌شود که تاریخ انقضا ندارند و همیشه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. یا اگر هم زمانی کهنه شود می‌توان خیلی راحت آن‌ها را به روز رسانی کرد و در نتایج گوگل بالا آورد.

هر چقدر بتوانید محتوای سبز تولید کنید، به نفع شما خواهد بود چرا که در طی زمان در همه مقالات‌تان ورودی خواهید داشت و هیچ یک از آنها هیچ وقت کهنه نخواهد شد.

ضمنا محتوای سبز را می‌توان محتوای مرجع نیز نامید. به عنوان این مثال این مقاله یکی از مطالب مرجع درباره سئو خواهد بود که شما نیز تشریف آوردید و در حال مطالعه آن هستید.

انواع محتوا باکیفیت

حال می‌خواهیم انواع محتواهایی که می‌توانید تولید کنید را به شما آموزش دهیم تا دید شما برای تولید محتوا بسیار باز تر شود و بعد از این به هر سایتی رفتید توجه کنید که مقاله‌ای که می‌خوانید در کدام یک از این دسته‌بندی می‌گنجد:

لیست کامل

شما می‌توانید نسبت به نوع کارتان لیست کاملی از ترفندها و موارد مختلف تهیه کنید و به صورت یکجا ارائه دهید.

این کار باعث می‌شود به جای اینکه کاربر مثلا در یک وبسایت ۱۵ ترفند ببیند و در وبسایت دیگری ۱۰ ترفند دیگر پیدا کند، در سایت شما همه این ترفند‌ها و لیست را به طور کامل مشاهده کند و مقاله شما بسیار با ارزش شود.

به عنوان مثال ما در مقاله ۱۴ تکنیک تولید محتوا در اینستاگرام همچنین لیستی را درست کردیم و یکی از کامل‌ترین لیست‌ها برای تولید محتوا در اینستاگرام آماده کردیم و در قالب یک مقاله منتشر کردیم.

مقاله ۱۱ روش افزایش فالوور اینستاگرام

راهنمای قدم به قدم

محتواهایی که در آن‌ها راهنمای قدم به قدم وجود دارد به معنای واقعی کلمه عالی هستند. همه ما در روز با وسایل و ابزارهای زیادی رو به رو می‌شویم و گاهی اوقات واقعا آرزو می‌کنیم کاش برای آنکه خیلی سریع از آن ابزار استفاده کنیم، راهنمایی جامع داشتیم که قدم به قدم همه چیز را توضیح می‌داد.

به همین خاطر شما هم می‌توانید در وبسایت‌تان از این نوع راهنماها درست کنید و قدم به قدم خدمات و محصولات‌تان و یا راهنماهای وابسته به کارتان را توضیح دهید.

به عنوان مثال چگونه برای فروشگاه‌مان درگاه پرداخت آنلاین بگیریم؟ ما مقاله را منتشر کردیم و در آن به صورت قدم به قدم آموزش دادیم که چطور درگاه پرداخت آنلاین را برای سایت‌تان تهیه نمایید.

مقاله نحوه گرفتن درگاه پرداخت آنلاین

راهنمای جامع

مقالات راهنمای جامع در واقع شبیه به همان مقالات لیست کامل هستند اما یک تفاوت خیلی بزرگ دارند.

در مقالات لیست کامل ما از هر نوع ترفندی یا موضوعی به صورت موردی خیلی سریع رد می‌شویم. اما در مقالات راهنمای جامع لیستی از قدم‌های مهم در رسیدن به اهداف را تهیه می‌کنیم به طوری که تمام زوایا و جوانب موضوع مقاله را به طور کامل در آن بررسی می‌کنیم.

به عنوان مثال در مقاله ۱۱ روش افزایش فالوور اینستاگرام واقعی ما دقیقا از همین روش استفاده کردیم و پیرو موضوع افزایش فالوور اینستاگرام همه روش‌ها را در قالب لیست کاملی به طور کامل بررسی کردیم.

محتوای تصویری

طبق تحقیقات جدید روی محتوای وبسایت‌ها، محتواهایی که به خوبی تصویر سازی شده بودند و به اصطلاح از اینفوگرافیک استفاده کرده بودند، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و سایت‌هایی که از این نوع محتواها استفاده کرده بودند، بک لینک‌های زیادی از سایت‌های دیگر دریافت کردند.

تصویر نمودار برترین انواع محتوا

البته قطعا اینفوگرافیک تنها راه ساختن محتوای تصویری نیست بلکه شما می‌توانید از ویدئو، فلوچارت، اسکرین شات‌ها و … به خوبی برای این نوع محتواها استفاده نمایید. همینطور می‌توانید محتوایی درست کنید که از همه این‌ها یکجا استفاده کرده باشید. مثلا این مقاله ما هم محتوای متنی دارد، هم تصویر دارد، هم نمودار دارد و هم ویدئو دارد. به این محتوا، محتوای چند رسانه‌ای می‌گوییم از بهترین انواع محتواها است و گوگل بسیار به آن علاقه دارد.

مقدمات سئو داخلی سایت

سئو داخلی یا On-page SEO برای این است که به طور کامل سایت‌تان را برای گوگل بهینه کنید و گوگل بتواند محتوای سایت شما را به خوبی شناسایی نماید. مثلا در محتوایتان از کلمات کلیدی مرتبط، مترادف‌های آن و … باید استفاده نمایید تا محتوای شما به خوبی توسط گوگل شناسایی شود.

سئو داخلی سایت - on page seo

در اصل گوگل محتوای سایت شما را به طور دقیق بررسی می‌کند تا کلمات کلیدی و عبارات مهم را از آن پیدا کند و در نهایت ارتباط محتوای شما را با جستجو کاربران متوجه شود.

و وقتی که مدام تکرار برخی از کلمات کلیدی در مقاله را مشاهده می‌کند، متوجه می‌شود که این مقاله مرتبط با آن کلمات کلیدی است.

به همین خاطر خیلی مهم است که از کلمه کلیدی هدف‌تان در صفحه مربوطه به صورت استاندارد استفاده کنید.

البته در صورتی که خیلی بیش از حد کلمات کلیدی را در متن مقالات‌تان بنویسید، از نظر گوگل متخلف شناخته می‌شوید و گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد. لطفا حواستان باشد!

حال می‌توانیم کار بهینه سازی داخلی سایت را شروع کنیم.

پلاگین YOAST را روی وردپرس نصب کنید

اگر سایت شما وردپرسی است به شدت توصیه می‌کنیم که پلاگین YOAST نصب نمایید.

البته پلاگین YOAST یک دکمه نیست که با زدن آن محتوا و سایت شما به طور کامل سئو شود! اصلا اینطور نیست!

بلکه این ابزار می‌تواند به خوبی شما را در اکثر مواقع کمک و راهنمایی کند تا سئو خیلی بهتری روی سایت‌تان داشته باشید.

پلاگین yoast در بخش نوشته ها

همچنین پلاگین YOAST تنظیمات دیگری را هم در جهت بهینه سازی سئو سایت به شما ارائه می‌کند که در تصویر زیر نیز قابل مشاهده است.

تنظیمات پلاگین YOAST

سایت من وردپرسی نیست! باید چه کار کنم؟

اگر سایت شما وردپرسی نیست و مثلا از سیستم‌های مدیریت محتوا رایگان و آماده دیگر مثل جوملا، شاپیفای و … استفاده می‌کنید، این سیستم‌ها هم برای خودشان پکیج‌های مختلفی برای سئو دارند که باید صرفا مطمئن شوید که به درستی فعال هستند.

و اگر سیستم مدیریت محتوای شما اختصاصی است و توسط فرد یا افرادی به صورت اختصاصی فقط برای شما برنامه‌نویسی شده است، باید از برنامه‌نویس‌تان بخواهید که کلیه مقدمات و پایه‌های اصلی نرم افزاری سئو را روی سایت شما قرار دهد.

برای آنکه بیشتر متوجه شوید، در آینده مقالات دیگری را درباره مقدمات نرم افزاری سئو، امکانات YOAST و … صحبت خواهیم کرد که هر سایتی باید این امکانات اولیه را داشته باشد.

در عنوان اصلی مقاله حتما از کلمه کلیدی هدف استفاده نمایید

قانون اول و بسیار مهم سئو دقیقا همین است که در عنوان صفحه حتما از کلمه کلیدی اصلی استفاده نمایید.

اما چرا این قانون انقدر مهم است؟

چون عنوان صفحه ما قرار است راجع به موضوع صفحه ما باشد و اگر از کلمه کلیدی هدف‌مان در آن استفاده کنیم، به گوگل می‌گوییم که این صفحه دقیقا مرتبط با این کلمه کلیدی ما است.

برای مثال در مقاله راه اندازی کسب و کار اینترنتی از صفر تا صد کلمه کلیدی هدف ما کسب و کار اینترنتی است که دقیقا در عنوان قابل مشاهده است.

توضیحات کوتاه (توضیحات متا) را برای گرفتن کلیک بهینه کنید

توضیحات متا مقالات شما به اندازه عنوان مقاله مهم نیست.

گوگل این موضوع را صراحتا بیان کرد که توچه زیادی به توضیحات متا (و کلمه کلیدی آن) نمی‌کند.

دیدگاه گوگل برای توضیحات متا در متن‌ها

اما چرا داشتن توضیحات متا برای سئو سایت بهتر است؟

چون دقیقا اینجا است که شما می‌توانید بهتر از رقیبان‌تان در مقابل کاربران باشید. در توضیحان متا شما باید توضیحی بسیار ترغیب کننده بنویسید که کاربر شما را از میان بقیه لینک ها انتخاب کند.

تکنیک حرفه‌ای: حتما در توضیحات متا از کلمه کلیدی هدف‌تان استفاده نمایید چرا که وقتی کاربر آن کلمه کلیدی را جستجو می‌کند، گوگل آن کلمه کلیدی را در توضیحات متا شما درشت می‌کند و این احتمال کلیک کاربر روی محتوای شما را بیشتر می‌کند.

از کلمات کلیدی در محتوایتان استفاده نمایید

مرحله بعدی برای تولید محتوای سئو شده این است که شما بتوانید چند دفعه کلمه کلیدی‌تان را در متن تکرار کنید تا گوگل کاملا متوجه شود که موضوع محتوای شما با آن کلمه مرتبط است.

برای مثال در همین مقاله سئو چیست که نوشته‌ایم در پاراگراف اول یکبار از کلمه کلیدی هدف‌مان یعنی «سئو چیست» استفاده کردم. همینطور در ادامه مقاله حتی همین پاراگراف هم از این کلمه کلیدی هدف ۲ بار استفاده کردم.

برای مثال در این مقاله که حدود ۵۵۰۰ کلمه طول دارد، ما در حدود ۱۰ بار از کلمه کلیدی هدف‌مان که سئو چیست است استفاده کردیم.

استراتژی سئو کلاه سیاه هرگز!!

لطفا حواستان را به دقت جمع کنید که استفاده بسیار زیاد و بیش از حد نه تنها برای گوگل و کاربرانی که متن را می‌خوانند خوب نیست بلکه باعث می‌شود سایت شما پنالتی و جریمه شود. با تکرار بیش از حد کلمات کلیدی شما دچار «Keyword Stuffing» می‌شوید که یکی از استراتژی‌های سئو کلاه سیاه محسوب می شود.

از مشتقات و کلمات هم خانواده کلمه کلیدی هدف استفاده کنید

مطمئن شوید که از کلمات کلیدی مشابه، مترادف و یا هم خانواده کلمه کلیدی هدف خود استفاده می کنید.

با این کار پیج شما با کلمات کلیدی مختلف و هدفمند سئو می‌شود.

به این کلمات هم خانواده اصطلاحا LSI Keywords می‌گویند.

بیایید یک مثال بزنیم:

کلمات کلیدی مترادف با کلمه کلیدی اصلی در سئو

من الان می‌خواهم از کلمه کلیدی چهارم پیشنهادی استفاده کنم. مثلا می‌توانم بنویسم که ما در این مقاله درباره اینکه سئو چیست و چه کاربردی دارد به طور مفصل صحبت کردیم و الان درباره تولید محتوای سئو شده به طور کامل بررسی‌هایی انجام می‌دهیم.

همانطور که دیدید من در پاراگراف قبلی از یکی از پیشنهادات خوب گوگل نسبت به کلمه کلیدی سئو چیست استفاده کردم و کاملا هم این کلمه کلیدی به خورد متن رفت.

نکته‌ای که باید دقت کنید این است که اگر می‌خواهید از کلمات کلیدی هدف در مقاله استفاده کنید، کاری نکنید که مقاله شما لوث شود و دیگر معنای آن از دست برود و مدام در جملات پشت سر هم از کلمه کلیدی هدف‌تان استفاده نکنید.

تصاویرتان را بهینه کنید

گوگل برای بررسی مقالات به عکس‌های آن مقاله هم توجه زیادی می‌کند.

برای آنکه گوگل متوجه شود که این تصویر مرتبط با مقاله است یا خیر. نام عکس، خصوصیت alt و همینطور جزئیات عکس را کاملا با هوش مصنوعی بررسی می‌کند.

ابزار آماری insights در اینستاگرام

مثلا نام این تصویر ما insights-instagram-blinkco.net_.jpg است. همانطور که می‌بینید ما کلمات کلیدی هدف‌مان را به صورت ساده آوردیم و همینطور در انتهای نام عکس از دامنه اصلی نیز استفاده کردیم.

خصوصیت دیگری به نام alt text هم وجود دارد که بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال ما خاصیت alt را برای این عکس این جمله قرار دادیم:

خاصیت alt در متن جایگزین وردپرس

به خاصیت alt تصاویر در وردپرس، متن جایگزین ‌می‌گویند. شما بعد از هر آپلود عکسی باید متن جایگزین تصاویر را قرار دهید.

تصویر زیر کد یک عکس است که در خاصیت alt آن، متن جایگزین نوشته شده است:خاصیت alt در سئو تصاویر

شما قطعا این متون را بارها دیدید. زمانی که یک عکس به دلایل مختلف مثل اینترنت ضعیف و … لود نمی‌شود، این متن به جای تصویر نمایش داده می‌شود. به همین خاطر برای گوگل این موضوع اهمیت دارد که کاربران اگر تصویر را ندیدند، موضوع آن تصویر را حداقل متوجه شوند.

مقدمه سئو تکنیکال (فنی)

به زودی این قسمت تکمیل خواهد شد.

مقدمات بک لینک سازی

به زودی این قسمت نیز تکمیل خواهد شد

نتیجه‌گیری و دریافت هدیه رایگان و عالی

امیدوارم که مقاله سئو چیست به دردتان خورده باشد. ما سعی کردیم برای دوستانی که تازه با سئو آشنا شده‌اند مقاله کاملی آماده کنیم که در آن قدم‌های اصلی سئو را به طور کامل شرح بدهیم.

همانطور که مشاهده کردید سئو بسیار مبحث گسترده‌ای است و انجام آن و همینطور یادگیری آن زمان و حوصله و پشتکار کافی می‌خواهد. اما با توجه به ترافیک فوق العاده خوبی که سئو برای شما دارد و همینطور افزایش خیلی عالی درآمد اینترنتی شما را به همراه دارد؛ واقعا ارزش سرمایه‌گذاری و گذاشتن وقت روی آن را دارد.

حال هدیه رایگان و فوق العاده‌ای نیز برای شما آماده کردیم که به صورت رایگان تقدیم شما می‌کنیم.

۴ ساعت ویدئو آموزشی رایگان سمینار سئو: آسانسور گوگل

در این سمینار کلیه مواردی که اینجا بیان کردیم را دقیق‌تر بررسی کردیم و بیش از ۲۰ اصطلاح مهم سئو را توضیح دادیم و بقیه موارد مهم سئو مثل بک لینک سازی، تولید محتوای سئو شده، نحوه افزایش CTR و … را به صورت قدم به قدم آموزش دادیم و برای هر یک چک لیست خیلی خوبی را ارائه کردیم.

بخش هایی از ویدئو سمینار آموزشی سئو:

 

همین حالا اطلاعات‌تان را ثبت کنید و این هدیه ارزشمند را بلافاصله دریافت کنید

توجه داشته باشید که لینک‌های دانلود به ایمیل شما ارسال می‌شود و حتما اطلاعات‌تان را صحیح وارد نمایید!

برچسب ها

محمد امین مجیدی

من عاشق کسب و کارهای آنلاین و علم برنامه نویسی هستم و بیش از ۸ سال است که به واسطه مدیریت تیم طراحی وب و اپلیکیشن blink، با دغدغه ها و چالش‌های این حوزه از نزدیک آشنا هستم. اکنون قصد دارم همه تجربیات و آموخته‌هایم در این سال ها را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. مقالات رایگان ما از اینجا مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. ممنون از شما مهدی جان
   خوشحالیم که براتون مفید بوده و امیدواریم که با دوستاتون هم به اشتراک بگذارید تا همه با این مفهوم فوق العاده کاربردی خیلی خوب آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن